Zavrieť

Porady

príjem na dohodu - daň zrážková+zálohová

Chcela by som sa spýtať na konkrétny prípad: Zamestnanec /len dohodár/ v roku 2006 bol zamestnaný na dohodu aśi 4 kal. mesiace. Prišiel s prosbou, že chce vystaviť Potvrdenie o príjme za 2006. Lenže odmena bola aj nad 5000,-- /teda daň zálohová/, aj pod 5000,-- /daň zrážková/. Je treba takémuto dohodárovi vystaviť Potvrdenie príjme ? a ako s tou daňou? Ďakujem Vám za vysvetlenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    JDM
    Chcela by som sa spýtať na konkrétny prípad: Zamestnanec /len dohodár/ v roku 2006 bol zamestnaný na dohodu aśi 4 kal. mesiace. Prišiel s prosbou, že chce vystaviť Potvrdenie o príjme za 2006. Lenže odmena bola aj nad 5000,-- /teda daň zálohová/, aj pod 5000,-- /daň zrážková/. Je treba takémuto dohodárovi vystaviť Potvrdenie príjme ? a ako s tou daňou? Ďakujem Vám za vysvetlenie.
    ÁNo, vystavíš mu potvdenie o jeho píjmoch zo ZČ, kde bude mať uvedenú aj daň zrážkou, aj preddavkami.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    JDM
    Chcela by som sa spýtať na konkrétny prípad: Zamestnanec /len dohodár/ v roku 2006 bol zamestnaný na dohodu aśi 4 kal. mesiace. Prišiel s prosbou, že chce vystaviť Potvrdenie o príjme za 2006. Lenže odmena bola aj nad 5000,-- /teda daň zálohová/, aj pod 5000,-- /daň zrážková/. Je treba takémuto dohodárovi vystaviť Potvrdenie príjme ? a ako s tou daňou? Ďakujem Vám za vysvetlenie.
    Vystavíš mu Potvrdenie, ktoré predsa zahŕňa aj zrážkovú daň. Potvrdenie sa volá:
    Potvrdenie o príjmoch FO zo ZČ, o preddavkoch na daň, o dani vyberanej zrážkou z týchto príjmov a o DB ....

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    A mohli by ste mi ešte odobriť, či do toho Potvrdenie sa daň vyberaná preddavkami z dohody uvedie: príjem do r. 01, daň do r. 05, daň zrážková : príjem do r. 12, daň do r. 14.
    Myslím si ale, že zrážkovú daň by už nemal použiť do ročného vyúčtovania preddavkov na daň. Ak mu však vystavím Potvrdenie o príjme, môže si zaplatenú daň preddavkovú /hodi z dohôd/ zahrnúť do Ročného zúčtovania?
    Ďakujem pekne.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    JDM
    A mohli by ste mi ešte odobriť, či do toho Potvrdenie sa daň vyberaná preddavkami z dohody uvedie: príjem do r. 01, daň do r. 05, daň zrážková : príjem do r. 12, daň do r. 14.
    Myslím si ale, že zrážkovú daň by už nemal použiť do ročného vyúčtovania preddavkov na daň. Ak mu však vystavím Potvrdenie o príjme, môže si zaplatenú daň preddavkovú /hodi z dohôd/ zahrnúť do Ročného zúčtovania?
    Ďakujem pekne.
    Riadky uvádzaš správne. To je po prvé. Po druhé, ak si pýta od Teba Potvrdenie znamená to, že si podáva DP sám, t.j. nejde o žiadne ročné zúčtovanie dane. Po tretie Zrazenú zrážkovú daň si zahrnie ako daň preddavkovú čo mu umožňuje § 43 ods. 7 zákona :

    7/ Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane

    draco je offline (nepripojený) draco

    draco
    mám otázku - zamestnanec pracoval na dohodu ešte aj v decembri, ale odmena mu bola vyplatená až v januári 2007

    do potvrdenia o príjmoch mu dávam celú sumu za 1-12 vrátane príjmu vyplateného v januári? všetko bola zrážková daň (poplietla ma pani na daňovom, ktorá januárovú zrážku už počíta do roku 2007... ale zamestnanec to dostal ešte za december)

    som z toho jeleň
    vďaka!!!

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    draco
    mám otázku - zamestnanec pracoval na dohodu ešte aj v decembri, ale odmena mu bola vyplatená až v januári 2007

    do potvrdenia o príjmoch mu dávam celú sumu za 1-12 vrátane príjmu vyplateného v januári? všetko bola zrážková daň (poplietla ma pani na daňovom, ktorá januárovú zrážku už počíta do roku 2007... ale zamestnanec to dostal ešte za december)

    som z toho jeleň
    vďaka!!!
    ÁNo aj tú decembrovú, vyplatenú v januári.

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    V potvrdení o príjme uvedieš všetky príjmy podla §5 zákona o DP, ktoré boli vyplatené zamestnancovi do 31.1.2007 vrátane príjmov penažných i nepenažných, príjmov zo soc.fondu a aj všetky príjmy, ktoré nebolo možné v priebehu roka zdaniť.

    príjem na dohodu - daň zrážková+zálohová

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.